Figura Matki Bożej z Lourdes

Historia Figury Matki Bożej z Lourdes
znajdującej sie przy kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Dąbrowie Górniczej

Figura przyjechała z pielgrzymką z Lourdes do klasztoru w Paryżu w połowie XX wieku. Kilkanaście lat temu, z powodu zamknięcia klasztoru przeznaczonego do sprzedaży Figura znalazła się w prywatnych rękach, schowana w magazynie przy warsztacie samochodowym. Przypadek sprawił, że Figurę zauważył jeden z pracowników wykonujących usługi remontowe i zabrał ją do siebie. Następnie wysłał ją do Polski do swojego brata - naszego parafianina Stanisława Wieczorka.

Figura została odnowiona przez Pana Stanisława z pomocą młodej artystki Kasi, która przywróciła jej cudowne oblicze.

W maju i czerwcu 2016 r. Stanisław Wieczorek wraz z grupą parafian wybudowali Jej mały domek, nazywany "Grotą".

Grota została oddana i poświęcona przez Proboszcza parafii Ks. Kanonika Andrzeja Glisztę w dniu 28.06.2016r. W tym dniu uroczyście i procesyjnie Figurę Maryi przeniesiono do Groty, skąd Jej oblicze jest skierowane na nasze osiedle.

"Grota"

Zmęczona długą, daleką trasą
Przystanęła Matka Boża
Przy świątyni naszej i miłości wzrokiem